PDF formatında veri saklayın


PDF formatı ile ilgili doyurucu bir makaleyle karşındayız.

PDF ticari program ve platformlarda, özellikle resmi işlemlerde sıkça kullanıldığından bizde bu makaleyi yazmaya karar verdik.

Ayrıca birçok makalemizden atıf yapmamız gerekiyordu.

PDF nedir, nasıl oluşturulur, nerelerde kullanılır, avantajları nelerdir, öğrenmeye başla.

PDF nedir?

PDF, özgün bir veri formatı olup belgeleri elektronik biçimde görüntülemek için kullanılan Taşınabilir Belge Biçimi (Portable Document Format) anlamına gelir. 

Belgelerin dijital ortamlarda dijitalleştirilmesi, görüntülenmesi ve iletilmesinde ki pratikliğinden yaygınlaşmış ve daha sonra özgün bir belge formatı olarak genel kabul görmüştür.

PDF oluşturmak

PDF Adobe Acrobat yazılımı ile oluşturulabilir. Veya çeşitli PDF Creator?ler ile.

Fakat birçok internet sitelerinde ki araçlar kullanılarak PDF?ler oluşturulabilmekte, word, jpeg gibi dosyalar PDF?lere dönüştürülebilmektedir.

PDF Avantajları

Grafik ? Görsel Avantaj

Bir PDF içeriği ve düzeni, hangi işletim sistemi, cihaz veya yazılım uygulamasında görüntülendiğine bakılmaksızın, tamamen aynı şekilde görüntülenir.

Çok boyutlu

PDF formatı, çeşitli içerik türlerini - metin, resimler ve vektör grafikleri, videolar, animasyonlar, ses dosyaları, 3B modeller, etkileşimli alanlar, köprüler ve düğmeler - entegre etmenize olanak tanır. Bu öğelerin tümü aynı PDF dosyası içinde birleştirilebilir ve bir rapor, sunum veya portföy olarak düzenlenebilir.

Kolaylık

PDF'lerin herkes tarafından oluşturulması, okunması ve kullanılması kolaydır.

Güvenlik

İçeriği ve tüm belgeyi korumak için filigranlar, parolalar veya dijital imzalar gibi farklı erişim düzeyleri ayarlama seçenekleri sunar.

Boyut

Teorik olarak PDF'ler sınırsız miktarda bilgi içerebilse de, görüntü kalitesi üzerinde tam kontrol sağlarken, değişimi kolay bir dosya boyutuna sıkıştırılabilirler.

PDF Sınırlamaları

PDF, belgeler için bir değişim biçimi olarak geliştirilmiştir. Asıl amaç, hangi platformda veya bilgisayar programında görüntülendiğine bakılmaksızın, bir belgenin içeriğini ve düzenini korumak ve korumaktı. Bu nedenle PDF'leri düzenlemek zordur ve hatta bazen onlardan bilgi almak bile zor olabilir.

Nerelerde kullanılır?

PDF resmi işlemlerde, carilere yapılan iletilerde, raporlarda, sunumlarda, yazdırılmada kolaylık sağladığından sıkça kullanılmaktadır.

Ve yukarıda ki avantajları da göz önünde bulundurulduğunda kullanılması artık bir zaruret haline gelmiştir.


Bu makale size yardımcı oldu mu?Konu ile İlgili Diğer Makaleler
Yazar Hakkında


    Yorum Gönder