Kaydettiğin faturalara ulaşmak için 3 farklı yol


Bir fatura oluşturduktan sonra tekrar açmam mümkün mü? Üzerinde tekrar işlem yapılabilir mi? Tekrar çıktı alabilir miyim?

Evet, ister satış faturaların ister alış faturaların olsun, üzerinde tekrar işlem veya analiz veya çıktı yapabilmek için farklı yollardan faturalara ulaşman mümkün.

Öncelikle şunu cevaplandıralım. Ticari program verilerimi güvenli şekilde kaydediyor mu? Daha sonra bu verilere ulaşabilir miyim?

Ticari programlarda yapılan her işlem daha sonra işlenebilmek amacıyla veri tabanında saklanmaktadır. Ticari programların eskiden beri temel amacı zaten verileri sağlıklı bir şekilde kaydedip daha sonra raporlar alabilmektir. Ve teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin elbette insanın bilgiye olan ihtiyacı değişmedikçe bu programlar bu nihai amacını sürdürme yönünde geliştirilecektir.

Faturaları neden açma ihtiyacı duyarım?

Bir ürünün  ne zaman kime hangi koşullarla satıldığını öğrenmek; bir müşterinin problemini çözmek; faturanın saatini, tarihini, taraflarını, belge numaralarını öğrenmek için faturalar kullanılabilir.

Faturalar çeşitli analizlerde kullanılabilir, talep edildiği durumlarda tekrar yazdırılarak sunulabilir. Faturalar ne için yazdırılıyor ise tekrar o amaçlarla açılabilir, yazdırılabilir. 

Faturalarıma nasıl ulaşabilirim?

Ticari programın vizyonu verilerle anlamlı sonuçlara ulaşmak olduğu gibi, en önemli misyonu, işlevi de anlık ihtiyaçlara hızlı cevap verebiliyor olmasıdır.

Bir ticari işletmenin gerçekleştirdiği en sıradan ve en önemli faaliyeti de satış yapmaktır. Dolayısıyla işletme için en önemli kayıtlardan biriside muhakkak ki faturalardır.

Faturalara ulaşmak için sunduğumuz birkaç farklı yol var. Şimdi bunlardan bahsedelim.

Faturaların temel üç unsurundan bahsedelim.

Müşteri, mal veya hizmet, satış veya alış. Bir ticari program sahibi kimse, bu üç unsurun birisinden hareketle fatura kontrolü yapabilir.

1. Müşteriler

Kaydettiğin faturalara ulaşmak için 3 farklı yol

Resmi yakından görmek için sağ tıklayıp "Yeni sekmede aç" tıklayın.

Ticari programlarda müşteriler yani cari hesaplar üzerinden fatura kayıtlarına ulaşılabilir. Bir cariyi incelemek üzere cari kartını açarak ekstresine bakmak isteyebilirsin. Bu doğal bir davranıştır. Bu yüzden faturalara ulaşmanın en basit yolundan birisi cari hesap ekstrelerinden faturayı açmaktır.

Bunun için; Cari > Cariler > Cari listesi açılıp cari kart seçilerek müşteri hesap hareketlerinden aradığın alış veya satış faturasına ulaşabilirsin.

Bu pencereyi excele aktarabilir ve yazdırabilirsin. Aradığın faturaya ulaşmak için filtreler kullanabilirsin. Cari hesap hareketleri ile ilgili makalemizi okumak için tıkla.

2. Ürünler

Bir ürün faturasını almak için ürün kartını kullanabilirsin. Ürünün geçmişteki alış veya satışlarını görmek için genellikle faturalara başvurulur.

Ürünlerden faturaya ulaşmak için; Stok > Stoklar > Stok listesi açılıp ilgili ürün seçilir. Açılan ekrandan ürünün geçmişteki alış ve satışlarına ulaşılabilir.

Yine bu pencereyi excele aktarabilir ve yazdırabilirsin. Aradığın faturaya ulaşmak için filtreler kullanabilirsin. Ürün hareketlerini ve depo durumlarını incele makalesini okuyabilirsin.

3. Fatura

Eski faturalara ulaşmak için Fatura modülünden yararlanabilirsin. Faturaya ulaşmak için en basit yol budur. Fakat diğer alternatiflerden de faydalanman için listenin sonunda yer verdik.

Fatura > Faturalar > Eski işlemler > Satış veya alış alt sekmesinden birini açarak istediğin faturaya kolayca ulaşabilirsin.

Bu farklı yollar sayesinde bir kullanıcının sezgisel olarak faturaları açabileceği yerlerden kolayca ulaşmasını ve başlıklar içerisinde kaybolmamasını sağlıyoruz. 

Her işin kısası ve kolayı makbuldür :) 


Bu makale size yardımcı oldu mu?Konu ile İlgili Diğer Makaleler

Herhangi Bir Sonuç Bulunamadı


Yazar Hakkında


    Yorum Gönder