Ürünlere barkodları otomatik atayın


Barkodlar

Herhangi bir mağazadan ürün satın alırken, üzerinde ince,siyah çizgiler bulunan (bar bu çizgilere denir) bir etiket ve ambalaj üzerinde farklı numaralar görebilirsiniz.

Bu etiket bir kasiyer tarafından taranır ve ürünün açıklaması ve fiyatı otomatik olarak kasiyerin bilgisayar ekranında görüntülenir.

Bu barkod, bu küçük siyah çizgilerin genişliklerini içeren sembollere dayalı verileri ve bilgileri okumak için kullanılır.

Barkodun birçok kullanımı vardır, ancak çoğumuz bunları bakkal veya mağazadaki ürünleri fiyatlandırmanın bir yolu olarak düşünsek de, barkodlar,tüketici hayatının hemen her alanında giderek daha yaygın hale geliyor.

Örneğin, araç kiralama şirketleri artık barkod kullanarak kiralık araçlarını tanımlıyor. İlaç reçeteleri,kütüphane kitapları ve farklı gönderilerin takibi de bir barkodun kullanıldığı diğer yollardır. Mal satan herhangi bir işletme, stoklarını fiyatlandırmak ve takip etmek için muhtemelen barkod kullanır.

Barkod-visera61-upc

 

Barkod Tanımı

Peki, barkod tam olarak nedir?

Teknik olara; taranabilir, görsel bir yüzey üzerinde makinetarafından okunabilen bir sanal dildir. Genellikle UPC kodları olarak dabilinirler. Barkod, bilgileri doğrudan ondan okuyan özel bir tarayıcı kullanılarakokunur. Bilgi daha sonra kaydedilebileceği ve izlenebileceği bir veritabanınaaktarılır.

Bir barkoddaki her sayının özel bir anlamı vardır vegenellikle bu sayılar eklenir, çarpılır ve her birine kendi özel kimliğiniveren bazı formüllere bölünür.

Barkodlar, envanter, fiyatlandırma ve işle ilgili diğerönemli veriler hakkında doğru bilgileri korumak için çok kullanışlıdır.

 

Barkodların Anlamı

Farklı şirketlerin barkodları, farklı miktarda sayı ve bar(çubuk) kombinasyonu kullanır. Bazı büyük üreticilerin sayısı daha uzunolacaktır, ancak bu, listelenen sayılardan çok daha derine iner. Bir barkoddakiher sayının bir anlamı vardır. Örneğin, barkod numarası 0 ile başlıyorsa,standart UPC numarası olarak bilinir. Sayı 1 ile başlıyorsa, buna"rastgele ağırlıklı ürün" denir, yani öğenin fiyatı ağırlığına bağlıolacaktır. Bu genellikle teraziyle tartılma özelliğine sahip etler, meyveler veya sebzeler gibi ürünlere uygulanır. Bir ürün 3 numara ile başlıyorsa, bu birilaçtır. Bu numaraların birkaç başka varyasyonu vardır ve her biri farklı bir ürün türünü temsil eder. Barkodlu bir kupon kullanılıyorsa, bilgi bu kuponu ve değerini daha önce taranan ürüne bağlayan bir sistemden geçer ve ardından tutar otomatik olarak düşülür. Karmaşık bir bilgisayarlı sistem, taranan her bir barkodu okur, ancak bu barkodlar, ait oldukları şirkete bağlı olarak sisteme özgüdür. Ortalama bir tüketicinin, neyi arayacağını biliyorsa ve sayıların çeşitlemelerine aşina ise bir barkodu "çözebileceği" yollar vardır.

 

Barkodlar hayatımızı çok daha verimli hale getiriyor ve alışverişi çok daha hızlı hale getiriyor. 


Ticari programlarda barkodlar

Visera, Uluslararası Geçerli Olan Tüm Barkod Tiplerini Desteklemektedir!

Visera'da barkot sisteminin büyük bir önemi vardır.  Bizim için barkot basit bir uygulama değil gelişmiş bir sistem şeklinde ortaya çıkmaktadır.

 Visera'yla ürün barkodunu kendiniz tasarlayabilirsiniz. 

 Hatta kendi geliştirmiş olduğumuz Visera61 tipi barkodu ürünlerinizde kullanabilirsiniz.

 


Bu makale size yardımcı oldu mu?Konu ile İlgili Diğer Makaleler
Yazar Hakkında


    Yorum Gönder